Studia przypadku

– realizowane z trzech dziedzin technologii kosmicznych;
– narzędzie informacyjne dla firm o dostępności i konkurencyjności technologii na rynku;
– wsparcie firm w ocenie wprowadzania potencjalnych produktów i usług na rynek.

Uzyskanie dostępu do działalności kosmicznej na poziomie ESA (European Space Agency) jest trudnym wyzwaniem dla nowych podmiotów w tej branży. Przyczyny tego są następujące:

  • Technologie kosmiczne to szybko rozwijająca się dziedzina, a śledzenie zmian wymaga dużego zaangażowania,
  • Konkurencja jest silna, a główne podmioty i ich partnerzy niższego szczebla od dawna działają w sektorze,
  • Technologie kosmiczne są hermetyczne; z książek i artykułów trudno jest nauczyć się, jak opracowywać nowe rozwiązania; nadal najlepszym sposobem pozostaje rozwój przez praktykę w doświadczonej agencji kosmicznej, naukowej lub przemysłowej.

Głównym problemem przed którym staje nowy podmiot chcący działać w sektorze kosmicznym jest weryfikacja jak plasuje się planowane przez niego rozwiązania technologiczne na tle produktów już obecnych na rynku i jaka jest konkurencja. Ponadto ważne jest, aby podmiot rozpoczynający taką działalność prawidłowo oszacował wielkość rynku i swój potencjalny w nim udział.

Aby ułatwić wejście na rynek regionalnym przedsiębiorstwom, w ramach projektu SpaceRegion  prowadzone będą studia przypadków, zakończone raportem na temat aktualnego stanu badań i wdrożeń w danej dziedzinie technologii, opisem rozwiązań dostępnych na rynku i listą konkurencyjnych przedsiębiorstw.

Zidentyfikowane na początku projektu tematy studiów przypadku dotyczą:

  • Nawigacji wizyjnej wspomaganej sztuczną inteligencją,
  • Platformy dla wdrożenia inteligentnych sensorów,
  • Procesora RISC V jako platformy dla komputerów satelitarnych,
  • Niezawodnej implementacji sztucznej inteligencji w sprzęcie.
2022-09-09

W trakcie czwartej edycji konferencji CARO, która odbyła się w dniach 06-08.07.2022r. w hotelu QUBUS, zaprezentowane zostały rezultaty prac zespołu projektowego SpaceRegion: transgraniczna integracja sektora kosmicznego, które udostępniamy do pobrania i zapraszamy do zaznajomienia się z nimi: “AI4U: Modular Framework for AI Application Design” prezentacja autorstwa p. Kamila Wołoszyna; do pobrania stąd; “Make your robot […]

2021-07-05

Obecnie w projekcie SpaceRegion prowadzone są trzy studia przypadku; jedno po stronie CBK PAN, pozostałe u partnera projektu, firmy IHP. CBK zajmuje się opracowaniem szerokiego raportu na temat rozwiązań technologicznych w nawigacji wizyjnej ze szczególnym uwzględnieniem stosowania algorytmów nawigacyjnych i rozpoznawania obrazu wspartych sztuczną inteligencją. Partnerski instytut IHP pracuje nad odpornym na błędy system przetwarzania […]Odzwiedź nas na:

Śledź naszą aktywnośćKontakt
info@spaceregion.eu
tel. 68 41 41 055