Edukacja

Partnerzy projektu przygotują wspólnie z nauczycielami programy lekcji o tematyce kosmicznej, poprowadzą warsztaty, zorganizują konkursy i wymianę wiedzy z partnerem zza granicy. Oferta dla studentów: koła zainteresowań, wykłady i seminaria.

Sektor kosmiczny to jeden z najbardziej zaawansowanych obszarów technologii. Aby utrzymać wysokie standardy, sektor ten potrzebuje wykwalifikowanej, inteligentnej i entuzjastycznej młodej kadry, głównie z obszaru inżynierskiego i nauk ścisłych. Wspólna budowa regionu kosmicznego przez województwo lubuskie i land Brandenburgii wymaga więc podjęcia kwestii edukacji kadry kosmicznej. Im wcześniej na ścieżce edukacyjnej młodego człowieka pojawi się oferta aktywności kosmicznej, tym większa szansa na wprowadzenie go w kosmiczną karierę. Dobrym punktem wyjścia są szkoły średnie, bo wtedy można wpływać na wybór kierunku studiów przez młodego człowieka. Ten wybór zależy od kilku czynników:
– Osobisty interes
– Trudność kierunku studiów z perspektywy własnej samooceny
– Szanse na zatrudnienie po studiach
– Akceptacja / życzliwość społeczności zawodowej
Aby skutecznie zachęcić młodych ludzi do studiów na kierunkach kosmicznych, należy ich przekonać, że powyższe czynniki współgrają z takim wyborem kariery, a także przekazać im następujące pozytywne przesłania na temat zawodu związanego z kosmosem:
– Jest to zajecie wymagające, ale przynoszące efekty i dające satysfakcję
– Uczy dyscypliny, ale jednocześnie wspiera kreatywność
– Jest nastawione na pracą zespołową, ale zostawia miejsce na własny rozwój i osiągnięcia
Celem tej części projektu Space Region jest skierowanie do wybranych szkół średnich w regionie, w szczególności do nauczycieli fizyki, informatyki lub przedmiotów technicznych, oraz ich uczniów, oferty specjalnie przygotowanego programu zajęć pozalekcyjnych poświęconego nauce i technologii kosmicznej. Podobna oferta programowa ale na znacznie bardziej zaawansowanym merytorycznie poziomie zostanie skierowana do wyższej uczelni w województwie, czyli Uniwersytetu Zielonogórskiego. Planowane jest także upowszechnianie wiedzy o kosmosie wśród studentów za pomocą dedykowanego koła naukowego.

2022-12-02

W dniu 24.11.2022r. w siedzibie Laboratorium Dynamiki Manipulatorów Staelitarnych Centrum Badań Kosmicznych PAN, w którym realizowany jest projekt SpaceRegion, spotkało się ok 50 osób na warsztatach promocyjno – sieciujących p.t. budowa studenckiego nanosatelity obserwacyjnego Ziemi. Warsztaty te były podsumowaniem prowadzonej od roku działalności edukacyjnej kierownika projektu SpaceRegion, prof Marka Banaszkiewicza, w formie wykładów o tej […]

2022-09-09

W trakcie czwartej edycji konferencji CARO, która odbyła się w dniach 06-08.07.2022r. w hotelu QUBUS, zaprezentowane zostały rezultaty prac zespołu projektowego SpaceRegion: transgraniczna integracja sektora kosmicznego, które udostępniamy do pobrania i zapraszamy do zaznajomienia się z nimi: “AI4U: Modular Framework for AI Application Design” prezentacja autorstwa p. Kamila Wołoszyna; do pobrania stąd; “Make your robot […]

2022-04-11

06.04.2022r. w pracowni komputerowej Zespołu Szkół Budowlanych chętni uczniowie tej placówki w formule warsztatowej mierzyli się z pierwszymi próbami oprogramowania modułu Arduino UNO z rozszerzonego zestawu Starter Kit. Zajęcia prowadzone przez zespół Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej UZ cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników zajęć, a jako że wyzwanie programistyczne okazało się potrzebować więcej czasu do skutecznego […]

2022-03-25

Po działaniach teoretycznych w wątku edukacyjnym projektu SpaceRegion, czyli serii wykładów o tematyce kosmicznej, które w  semestrze zimowym 2021 / 2022 poprowadzili w wybranych lubuskich szkołach średnich jego pracownicy, nadszedł czas na zajęcia warsztatowe. Na pierwszych z nich w Zespole Szkół Budowlanych w Zielonej Górze w dniu 23.03 członkowie Międzywydziałowego Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej Uniwersytetu […]Odzwiedź nas na:

Śledź naszą aktywnośćKontakt
info@spaceregion.eu
tel. 68 41 41 055